Dachy Białystok

Co warto wiedzieć o dachach?

Chyba każdy wie, czym jest dach. Konstrukcja ta stanowi ochronę wnętrza domu czy innych budynków. Jednak zdecydowanie większa część osób nie przywiązuje wagi do tego, z czego składa się ta konstrukcja i jakie dachy można wyróżnić. Co zatem warto o nich wiedzieć?

Dachy – budowa i konstrukcja

W ostatnim czasie można zaobserwować znaczny wzrost nowych budynków mieszkalnych. Ludzie wolą bowiem stawiać budynki od podstaw, gdyż ich zakup wcale nie jest tańszym rozwiązaniem. Okazuje się jednak, że budowa domu to nie takie łatwe zadanie. Jednym z najważniejszych elementów, który powinien być dokładnie przemyślany i skonstruowany jest dach. Otóż prawidłowo wykonany dach powinien składać się z konstrukcji nośnej i pokrycia. Do podstawowych elementów konstrukcji dachu należy również krokiew, kalenica, łata dachowa czy murłata. Budowę dachu lepiej pozostawić fachowcom, gdyż nieprawidłowo wykonana konstrukcja dachu może stanowić poważne zagrożenia dla zdrowia i życia mieszkańców. Skoro już wiadomo, z czego powinien składać się dach, warto wspomnieć jakie jego rodzaje są dziś spotykane.

Dachy – jakie rodzaje można wyróżnić?

Okazuje się, że każdy dach jest na swój sposób wyjątkowy. Tak naprawdę jego wygląd zależy od wielkości i stylu budynku, na jakim ma się on znaleźć. Wyróżnić można tutaj dachy płaskie, które tak naprawdę pojawiły się około 100 lat temu. Kąt nachylenia takiego dachu wynosi bowiem zaledwie 20 stopni, zatem nie jest on całkowicie płaskie. Woda musi być w jakiś sposób odprowadzana z dachu. Kolejnym rodzajem są tutaj dachy pochyłe, które są dziś najczęściej spotykane. Ten rodzaj dachu można podzielić na niskie lub wysoki. Wyróżnia się tutaj także dachy jednospadowe, które bywają nazywane dachami jednospadowymi. Posiada on bowiem tylko jeden okap i tak naprawdę nie prezentuje się wyjątkowo zjawiskowo. Dach dwuspadowy jest dziś powszechnie spotykany ze względu na to, że prezentuje się najlepiej. Sam w sobie stanowi świetną ozdobę budynku. Najczęściej jest on pochylony pod kątem około 45 stopni. Są one naprawdę praktyczne, gdyż umożliwiają łatwe zsuwanie się śniegu czy usuwanie nadmiaru wody opadowej.

Budowę i obmyślenie planu konstrukcji dachu powinno zostać zlecone profesjonalistom. W tym przypadku nie powinno się oszczędzać na materiałach, gdyż nieprawidłowe wykonanie budowli może stać się poważnym problemem. W tym przypadku trzeba zadbać przede wszystkim o bezpieczeństwo domowników. Oczywiście ważny jest również projekt dachu, który będzie pasował do całej koncepcji budynku.